АМБІВАЛЕНТНИЙ ХАРАКТЕР СОЦІАЛЬНОГО СЛУЖІННЯ Й ВОЛОНТЕРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УПЦ ПІД ЧАС РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ
DOI:
https://doi.org/10.31392/cult.alm.2024.4.9Ключові слова:
соціальне служіння, волонтерська діяльність, УПЦ, релігійні організації України, інститут громадянського суспільства, національна безпекаАнотація
Стаття присвячена висвітленню специфіки соціального служіння й волонтерської діяльності УПЦ під час російсько-української війни. У процесі реалізації цього завдання виявлено, що завдяки правовому закріпленню автономії держави та церкви й розробленню законодавчої бази утворення та функціонування релігійних організацій в Україні останні перетворилися на повноправні інститути громадянського суспільства, спрямовані на задоволення духовних потреб суспільства. Крім того формування правового поля діяльності релігійних організацій України дало їм можливість на партнерських засадах із державою здійснювали багатовекторне соціальне служіння у сферах перетину інтересів з нею, навіть попри не завжди однозначну їхню роль у розбудові громадянського суспільства. Найбільш яскраво ця амбівалентність проявлялася в діяльності УПЦ, очільники якої, попри відверту проросійську орієнтацію, реалізували низку соціальних програм через священнослужителів, активних парафіян, церкви й монастирі. Революція Гідності й російська агресія на Сході України спонукали релігійні організації України витворювати свої соціальні доктрини, аби належним чином відреагувати на запити суспільства та своєї пастви щодо подій і викликів, що постали перед українським суспільством. Не стояла осторонь цих процесів й УПЦ. Як член ВРЦіРО, вона долучилася до розроблення проєктів національних реформ, стратегій розбудови України та соціально значущої діяльності, що, утім, не заважало її очільникам поширювати в суспільній свідомості російські наративи як у постмайданний період, так і в часи повномасштабної війни. Їх просування в умовах збройного протистояння супроводжується реалізацією низки соціально значущих проєктів, які, утім, за своїми масштабами не корелюються з розлогою церковною мережею та міжнародними зв’язками УПЦ. Така неоднозначна активність дає підстави дослідникам розглядати соціальне служіння й волонтерську діяльність УПЦ своєрідним прикриттям антиукраїнської діяльності. Попри те що подібні звинувачення не позбавлені раціонального зерна, на наш погляд, соціальне служіння й волонтерську діяльність УПЦ можна розглядати і як прояв т. зв. «низової» активності громад і вірян, у свідомості яких УПЦ постає не так органічною частиною РПЦ із центром у Москві, як носієм віковічних православних традицій українського народу.
Посилання
Бондаренко, В.Д., Целковський, Г.А., & Кушнірчук, В.А. (2023). Православ’я в Україні: динаміка трансформаційних змін, їх чинники та результати. Культурологічний альманах, (4), 3–11. https://doi.org/10.31392/cult.alm.2023.4.1.
Дудка, Л. (2019). Церква як соціальний інститут: досвід і виклики в контексті становлення громадянського суспільства. Проблеми міжнародних відносин : збірник наукових праць, (15.), 224–243.
Дудченко, А., протоієрей. (2018). 10 відповідей про автокефалію Православної Церкви України. URL: https://web.archive.org/web/20190306044324/http://www.preobraz.kiev.ua/2019/02/10-vidpovidey-pro-avtokefaliiupravoslavnoi-tserkvy-ukrainy/.
всєєва, Т. (2019). Українська Православна Церква (УПЦ). Енциклопедія історії України: Україна – Українці. Київ : Наукова думка. URL: http://www.history.org.ua/?termin=Ukrainska_pravoslavna_tserkva_UPTs.
Засуджені Цуманської колонії та церковна громада УПЦ надали фінансову та продовольчу допомогу Українській армії. (2014, 8 вересня). Православна Волинь. URL: https://volyn.church.ua/2014/09/18/zasudzheni-cumanskojikoloniji-ta-cerkovna-gromada-upc-nadali-finansovu-ta-prodovolchu-dopomogu-ukrajinskij-armiji/.
Звернення Священного Синоду Української Православної Церкви від 28 лютого 2022 року – Відділ зовнішніх церковних зв’язків УПЦ. (б. д.). Відділ зовнішніх церковних зв’язків УПЦ – офіційний сайт Синодального Відділу. URL: https://vzcz.church.ua/2022/02/28/zvernennya-svyashhennogo-sinodu-ukrajinskoji-pravoslavnoji-cerkvi-vid-28-lyutogo-2022-roku/.
Звіт Соціально-Гуманітарної Діяльності за 2022 та I–II квартал 2023 року (Українська Православна Церква Одеська єпархія). (б. д.). URL: https://eparhiya.od.ua/.
Здіорук, С. & Токман, В. (2023). Державно-церковні та суспільно-релігійні відносини в умовах війни Росії проти України : аналіт. доп. НІСД, 36.
Інформація про ВРЦіРО. (б. д.). ВРЦіРО. URL: https://vrciro.org.ua/ua/council/info.
Конституція України (2021). ВАІТЕ, 324.
Місія Милосердя. (б. д.). Місія «Синодальний відділ УПЦ з соціально-гуманітарних питань». URL: https://blago.church.ua/.
Московський патріархат просить Януковича не йти в Європу. (2011, 14 квітня). Українська правда. URL: https://www.pravda.com.ua/news/2011/04/14/6105958/.
На Волині прихильники УПЦ (МП) не відчинили храм для відспівування загиблого воїна-земляка. (2024, 6 березня). Голос України. Газета Верховної Ради України. URL: http://www.golos.com.ua/article/377335.
Про свободу совісті та релігійні організації, Закон України № 987-XII (2024) (Україна). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/987-12#Text.
Рівень релігійності, довіра до Церкви, конфесійний розподіл та міжцерковні відносини в українському суспільстві (листопад 2023р.). (б. д.). Центр Разумкова. URL: https://razumkov.org.ua/napriamky/sotsiologichnidoslidzhennia/riven-religiinosti-dovira-do-tserkvy-konfesiinyi-rozpodil-ta-mizhtserkovni-vidnosyny-v-ukrainskomususpilstvi-lystopad-2023r.
Слубська, А. (2017). Громадянська релігія в українських реаліях: філософсько-релігієзнавчий аналіз [Дис... к. філос. н]. Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, 210.
Соціальна концепція УПЦ. (б. д.). Відділ соціального служіння та благодійництва: Бориспільська єпархія Української Православної Церкви. URL: https://dobro.church.ua/dokumenti-upc/.
Стратегія участі церков у миробудуванні «Україна – наш спільний дім». (б. д.). ВРЦіРО. URL: https://vrciro.org.ua/ua/documents/uccro-peacebuilding-strategy-ukraine.
Токман, В. (2017). Соціально значуща діяльність релігійних організацій України в сучасних суспільно-політичних умовах Аналітична записка. URL: https://niss.gov.ua/sites/default/files/2017-09/relig_org_Ukr-953c2.pdf.
У єпархіях УПЦ допомагають біженцям, нужденним, захисникам і лікарням – репортаж. (б. д.). Синодальний інформаційно-просвітницький відділ УПЦ. URL: https://uoc-news.church/2022/04/12/u-jeparxiyax-upcdopomagayut-bizhencyam-nuzhdennim-zaxisnikam-i-likarnyam-reportazh-ch-30/.
УПЦ маніпулює своєю волонтерською діяльністю. Фактчек. (2022, 19 грудня). Без брехні. URL: https://without-lie.info/factcheck/upts-manipuliuie-svoieiu-volonterskoiu-diialnistiu/.
Фоменко, А. (2019). Фундаменталістський поворот у сучасному російському православ’ї [Дис... к. філос. н]. Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, 255.
Чорноморець, Ю. (2024). Не розумію чому політологи кинулися шукати зради у перемовинах з патріархом Варфоломієм. Facebook. URL: https://www.facebook.com/profile.php?id=100087932614765.
Шкіль С. (2016). Наративний світ сучасного російського православ’я. Вид-во ПФ «Фоліант», 320.