БОРДЕН ПАРКЕР БОУН І АМЕРИКАНСЬКИЙ ПЕРСОНАЛІЗМ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.31392/cult.alm.2024.4.32

Ключові слова:

європейський персоналізм, ідеалізм, американський персоналізм, творчість Боуна «Персоналізм»

Анотація

Американський персоналізм виник не як випадкове явище. По-перше, це було сформовано політичними, соціальними і, що важливо, економічними факторами. По-друге, цей персоналізм завжди був тісно пов’язаний зі своїм історичним корінням, зокрема з німецькими теологічними школами, зв’язок який він постійно підтримував. Те, що багато американських учених і філософів, як і більшість представників школи персоналізму, здобули широку освіту в Європі, особливо в Німеччині, не випадковий. Крім того, їхні постійні стосунки з європейським науковим середовищем додатково підтверджують цей факт. Відомо, що методизм – це переважно протестантська течія, яка широко поширена в США та Великій Британії. Хоч система персоналізму Бордена Паркера Боуна розвивалася переважно в межах філософської парадигми, це була здебільшого ідея персоналізму, яка також багато черпала з теології. У цьому сенсі його вчення про персоналізм передусім постало як лібералізаційне явище. У Сполучених Штатах персоналізм, пропагований Бостонською школою, сформувався в узгодженні з протестантизмом, лібералізмом та історично сформованими традиціями, відповідаючи на сучасні умови, вимоги та виклики часу, а також слугуючи інтелектуальною відповіддю на прагматизм (поряд і певним чином під впливом цього), ринкова економіка, секуляризація та події, що випливають із цього контексту. Так, американський персоналізм також виник на тлі соціальних проблем і конфліктів у суспільстві, які спонукали до його появи. Дивлячись на західноєвропейське філософське середовище, стає очевидним, що воно мало потенціал породжувати такі духовні кризи, як екзистенціалізм і персоналізм. Крім того, як зазначалося раніше, основи американського персоналізму також були сформовані європейськими філософськими вченнями, безпосередньо живлячись із них. Ці європейські вчення хронологічно охоплюють 200-річний період із XVII до XIX століття.

Посилання

Anderson, Douglas. (2004). Idealism in American Thought. The Blackwell Guide to American Philosophy Edited by Armen T.Marsoobian and John Ryder. Malden: Blackwell Publishing Ltd, pp. 22–34.

Bowne, Borden Parker. (1908). Personalism. Boston and New York: Houghton Mifflin and Company, 354 p.

Bengtsson, Jan Olof. (2006). The Worldview of Personalism: Origins and Early Development. Oxford: Oxford University Press, 319 p.

Yandell, Keith E. (2002). Phılosophy of relıgıon. A contemporary introduction, Routledge, Giussani, Luigi. (2013). American Protestant theology: A historical sketch. Translated by Damian Bacich. Introduction by Archibald J.Spencer. Montreal & Kingston: McGill-Queen’s University Press, 273 p.

Macquarrie, John. (2002). Twentieth-Century Religious Thought. Pennsylvania, Harrisburg: Trinity Press International, 497 p.

Pochmann, Henry A. (1957). German Culture in America: Philosophical and Literary Influences, 1600–1900. Madison: The University of Wisconsin Press, 890 p.

Stuhr, John J. (2000). Pragmatism and Classical American Philosophy: Essential Readings and Interpretive Essays. 2nd Edition. New York: Oxford University Press, 707 p.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-30

Як цитувати

Халілов, Р. (2024). БОРДЕН ПАРКЕР БОУН І АМЕРИКАНСЬКИЙ ПЕРСОНАЛІЗМ. Культурологічний альманах, (4), 281–286. https://doi.org/10.31392/cult.alm.2024.4.32