ВПЛИВ РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ НА ПРОТЕСТАНТСЬКУ СОТЕРІОЛОГІЮ
DOI:
https://doi.org/10.31392/cult.alm.2024.3.2Ключові слова:
протестантизм, сотеріологія, спасіння, військова агресія, невизначеність буття, європейський вимір, екзистенційні викликиАнотація
У статті розглянуто одне з ключових питань християнства – вчення про спасіння. Установлено, що сотеріологія – наука про порятунок людської душі. Досліджено, що сотеріологічне вчення значно відрізняється у католиків, протестантів та православних. Проаналізовано древні витоки вчення про спасіння. Сьогодні сотеріологія не лише не втрачає актуальності, а й набуває нового масштабного значення в умовах російсько-української війни. Доведено, що вчення про спасіння – одне з фундаментальних у догматичному богослов’ї. Відповідно, воно не підлягає доповненням та змінам. Однак установлено, що російсько-українська війна вплинула не лише на більшість екзистенційних процесів буття українського народу та Європейського континенту в цілому, а й на сучасну сотеріологію. Це пов'язано з тим, що вагомою особливістю цієї війни є її релігійне забарвлення та виправдання. Визначено, що офіційне теологічне вчення однозначно засуджує війну як прояв вбивства – смертного гріха. Установлено, що в умовах сучасних обставин соціальної невизначеності та екзистенційних викликів учення про спасіння змінюється. Відбувається переоцінка сучасних цінностей та буття людини. Проаналізовано один з останніх документів Російського всенародного собору – «Наказ». У ньому містяться положення про «священну війну» та її доктрина. Документ свідчить про докорінні зміни у сотеріологічному вченні Російської православної церкви, яка є найбільшою православною конфесією світу. Визначено, що внаслідок російської агресії мільйони українських громадян опинилися у стані екзистенційної загрози та соціальної невизначеності. Українці вимушено покинули власні домівки, значна частина з них шукала притулку в країнах Західної Європи. Дослідження звертає увагу на нову парадигму існування християн, зокрема представників протестантизму, у світі. Зазначено, що класична християнська сотеріологія більше не є універсальною парадигмою спасіння душі. Дослідження зводиться до питання можливості порятунку душі в секуляризованому суспільстві та в умовах російської війни. Протестантизм, як і інші християнські конфесії, підстосовує окремі положення сотеріології під сучасні умови існування у світі.
Посилання
Балога, П., отець. (2023). Мученики і мучеництво. URL: https://risu.ua/mucheniki-i-muchenictvo_n139536.
Бріл, Лейден. (2009). Емпіричне богослов’я в текстах і таблицях: якісні, кількісні та порівняльні перспективи. Вінніпег. С. 180–183.
Каспер, В., кардинал. (2002) Ісус Христос. пер. Н. Вельбовець. Київ: Дух і Літера. 427 с.
Колодний, А. (2009). Релігійне сьогодення України: роздуми, оцінки і прогнози (тематична збірка вибраних статей і тез). Київ. 450 с.
Levering, M. (2017). Engaging the Doctrine of Creation: Cosmos, Creatures, and the Wise and Good Creator. Grand Rapids, MI: Baker Academic. Р. 151–184.
Menn, S. (2013). Plato’s Soteriology? Philosophy and Salvation in Greek Religion. Ed. by V. Adluri. Berlin ; Boston : De Gruyter P. 191–216.
Наказ XXV Всесвітнього російського народного собору «Сьогодення та майбутнє русского міра» (2024). URL: https://risu.ua/nakaz-xxv-vsemirnogo-russkogo-narodnogo-sobora-nastoyashchee-i-budushchee-russkogo-mira_n147172.
Paas, S. (2022). Soteriology in Evangelical Practice: A View from the Street. BRILL. Р. 323–342.
Paas, S., Stoppels, S. and Zwijze-Koning0 К. (2022). Ministers on Salvation: Soteriological Views of Pioneers and Pastors in the Protestant Church in the Netherlands. BRILL. Р. 119–138.
Рarkinson, S. (2023). Оne baptism for the remission of sins: exploring the harmony between christian platonism, reformed soteriology, and credobaptism. Perichoresis. Volume 21. Issue 2. Р. 65–83.
Робек, С. (2011). Азуза-стріт: місія і пробудження. Олександрія, 464 с.
Tunick, М. (2022). Religious Freedom and Toleration: A Liberal Pluralist Approach to Conflicts over Religious DisplaysGet access. Journal of Church and State. Volume 64. Issue 2. P. 280–300.
Шевченко, В. (2004). Словник-довідник із релігієзнавства. Київ: Наукова думка. 560 с.
Watkins, C. (2020). Disclosing Church: An Ecclesiology Learned from Conversations in Practice. London: Routledge. 341 р.