ПРИНАЛЕЖНІСТЬ ПОЧАЇВСЬКОЇ ЛАВРИ ДО ТЕРНОПІЛЬСЬКО-ЗБОРІВСЬКОЇ МИТРОПОЛІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ГРЕКО-КАТОЛИЦЬКОЇ ЦЕРКВИ: ІСТОРИЧНИЙ ДИСКУРС
DOI:
https://doi.org/10.31392/cult.alm.2024.3.14Ключові слова:
Тернопільсько-Зборівська митрополія, УГКЦ, ПЦУ, Почаївська лавра, Тернопільська областьАнотація
Церковна історія є одним із найбільш вагомих напрямів досліджень у будь-який час, у будь-якій країні та за будь-якого політичного режиму. Її можна трактувати по-своєму, і кожен її бачить із власних позицій, міркувань, підсумкових суджень. Однак об’єктивне дослідження часто може бути ненаписаним через відсутність політичної волі, обмеження з боку замовника і т. д. Тим не менше ми як професійні історики повинні уникати будь-якого емоційного забарвлення, коли описуємо досліджувані нами факти, процеси та явища. Нам важлива не лише конкретна реконструкція подій, а й їх правильне розуміння як нами, так і тими, хто візьме до рук нашу працю як в ознайомчих, так і дослідницьких, навчальних, просвітніх та інших потенційно можливих цілях. Метою даного дослідження є всебічний аналіз історичних, юридичних та релігійних аспектів приналежності Почаївської Лаври до Тернопільсько-Зборівської митрополії Української греко-католицької церкви. Зокрема, робота спрямована на вивчення історичного контексту, обставин передачі власності, впливу релігійно-політичних чинників та перспективи врегулювання конфліктів, пов'язаних із цією святинею. Дослідження має завдання окреслити основні виклики та можливості, що стоять перед УГКЦ у справі повернення Лаври, а також внести ясність у процеси реституції церковного майна в Україні. Об’єктом дослідження є Свято-Успенська Почаївська лавра як одна з головних святинь Західного регіону України. Предметом дослідження виступають факти, події та процеси, які мали місце та відбуваються в контексті історичного розвитку Свято-Успенської Почаївської лаври. У роботі розглянуто історичний контекст та обставини передачі власності, досліджено вплив релігійно-політичних чинників на цей процес. Особливу увагу приділено викликам і можливостям, що стоять перед УГКЦ у справі повернення Лаври, а також перспективам урегулювання конфліктів, пов'язаних із реституцією церковного майна в Україні. Дослідження спрямоване на внесення ясності у складні питання церковної власності та зміцнення правових основ діяльності Української греко-католицької церкви.
Посилання
Антонович С. Короткий історичний нарис Почаївської Успінської Лаври. Кремянець : Церква і нарід, 1938. 123 с.
Булига О. Анна Гойська – засновниця Почаївського монастиря. Гощанське Погориння: давнина і сучасність : збірник матеріалів науково-краєзнавчої конференції, присвяченої 850-річчю Гощі, 14–15 червня 2002 р. Рівне : Перспектива, 2002.
Великий А. Світла і тіні української історії: причинки до історії української церковної думки. Рим : Вид. ОО. Василіян, 1969. 219 с.
Головко О.В. Релігійність в Україні: соціокультурний вимір. Вісник Маріупольського державного університету. Серія «Філософія, культурологія, соціологія». 2011. Вип. 1. С. 49–54.
Гудима А. Почаївський монастир в історичній долі українства. Тернопіль, 1995.
Гуменюк Б., Панфілова О., Тарасюк І. Фітоморфна фрескова орнаментика церков Почаївської лаври. Актуальні питання гуманітарних наук. 2024. Т. 1. № 73. С. 177–182.
Гуменюк С.М. Творчість Іова Желіза та її значення для становлення гомілетики у контексті вітчизняної ренесансної культури. Вісник Житомирського державного університету. Філософські науки. 2011. Вип. 60.
Дубилко І. Почаївський монастир в історії нашого народу. Вінніпег : Інститут дослідів Волині, 1986. 115 с.
Козак О. Блискуче василіанське століття Почаївського монастиря. Офіційний портал УГКЦ. URL: https://ugcc.ua/data/blyskuche-vasylianske-stolittya-pochayvskogo-monastyrya-3296/
Кралюк П. Почаївський монастир у XVIII столітті належав греко-католикам і був осередком українського руху. Радіо Свобода. 2021. URL: https://www.radiosvoboda.org/a/pochayivska-lavra-monastyr/31191614.html
Мартинів Ю.І. Вплив господарського комплексу Почаївської лаври на економічний розвиток краю у ХІХ – початку ХХ ст. Матеріали Всеук. наук.-практ. конф. «Українське православ’я у контексті вітчизняної історії та суспільних трансформацій», м. Тернопіль, 27–28 листопада 2014 р. Тернопіль : Літопис, 2014. С. 38–41.
Мартинів Ю.І. Діяльність Почаївської лаври зі збереження пам'яток історико-культурної спадщини. Науковий вісник Миколаївського національного університету імені В.О. Сухомлинського. Історичні науки. 2013. Вип. 3.35. С. 71–75.
Мороз В. Почаїв – оплот греко-католицтва. Локальна історія, 6 червня 2023 р. URL: https://localhistory.org.ua/texts/statti/pochayiv-oplot-greko-katolitstva
Огієнко І. Свята Почаївська лавра / упоряд. М. Тимошик. Київ : Науково-видавничий центр, 2004. 440 с.
Релігієзнавчий словник / за ред. проф. А. Колодного і Б. Лобовика. Київ : Четверта хвиля, 1996. 392 с.
Ричко В.Ю. Історична роль Почаївської лаври та її вплив на релігійні процеси в сучасному українському соціумі. Актуальні проблеми вітчизняної та всесвітньої історії. 2018. Вип. 29. С. 88–93.
Ричко В.Ю. Почаївська лавра в контексті конфлікту ідентичностей у сучасному православ'ї в Україні. Молодий вчений. 2018. Вип. 8(60). C. 37–42.
Ричко В.Ю. Почаївська лавра як активний провідник та опертя «русского мира» на теренах сучасної України. Теорія і практика актуальних наукових досліджень : збірник матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції. Львів, 2017. С. 165–168.
Ричко В.Ю. Почаївська лавра: її історична роль та етнічна ідентифікація у сучасному українському суспільстві : дис. … докт. філософії : 031. Рівне, 2020. 277 с.
Ричко В.Ю. Просвітницька діяльність Почаївського монастиря і її роль у формуванні етнічної ідентифікації українського соціуму: історична ретроспектива. Гілея. 2018. Вип. 135(8). Ч. 2. С. 187–191.
Ричко В.Ю. Чинники формування етнічної ідентифікації Почаївського монастиря крізь призму обставин його екзистенції впродовж кінця ХVІ – початку ХVІІІ ст. Вісник Львівського університету ім. І. Франка. Серія «Філософсько-політологічні студії». 2019. Вип. 26. С. 62–69.
Ричков П.А., Луц В.Д. Почаївська Свято-Успенська лавра. Київ : Техніка, 2000. 136 с.
УГКЦ хоче отримати право служити в Почаївській Лаврі. УП, 2023. URL: https://www.pravda.com.ua/news/2023/01/19/7385566/
Цецик Я. Вплив чорносотенного духовенства на вибори до Думи на Волині у 1906–1912 рр. Розвиток сучасної ос’віти і науки: результати, проблеми, перспективи. Аксіологічні аспекти в розвитку науки та освіти. Конін – Ужгород – Херсон – Кривий Ріг : Посвіт, 2018. С. 51–53.