ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ ТА ЗБРОЙНІ СИЛИ У СВІТЛІ СВЯТОГО ПИСЬМА
DOI:
https://doi.org/10.31392/cult.alm.2025.1.5Ключові слова:
державотворення, збройні сили, соціальний порядок, суспільні інститутиАнотація
Тема державотворення та збройних сил у світлі Святого Письма розкриває теологічні основи для розуміння держави як божественного установлення, що виконуватиме ключову роль у підтриманні порядку і справедливості на Землі. Згідно з біблійними уявленнями, держава не є створенням для забезпечення земного раю, а для попередження безладу, хаосу й морального занепаду в суспільстві. Божественне призначення держави полягає у боротьбі зі злом і захисті праведних. Збройні сили, як частина державної структури, повинні виконувати роль засобу здійснення цієї божественної волі, застосовуючи силу для відновлення справедливості та забезпечення безпеки громадян. У контексті Книги Буття ми спостерігаємо етапи становлення людського суспільства від моменту його створення до перших випадків божественного втручання в історію людства, включно зі всесвітнім потопом і відновленням світу через Ноя. Кожен етап божественного втручання в історію людства можна розглядати як передумову для створення основних суспільних інститутів, серед яких ключове місце посідають органи державної влади та збройні сили. Крім того, ця тема розглядає концепції, згідно з якими держава є результатом природного розвитку суспільства та його потреби в організації і правопорядку, а також аналізує погляди на державу як інститут, який може бути скасований у майбутньому, залежно від зміни історичних умов. У такому контексті біблійне вчення про роль держави і збройних сил отримує особливу важливість як моральний орієнтир для суспільства. Отже, роль держави і збройних сил у світлі Святого Письма слід трактувати як втілення божественної волі в суспільному житті, де державна влада є необхідною для забезпечення соціального порядку, захисту права й покарання злочинців. Це є засобом для реалізації справедливості у світі, де кожен має своє місце і роль відповідно до божественних законів.
Посилання
Босак, К. С. (2016). Традиції та звичаї в системі загальносоціальних заходів запобігання злочинності: ретроспективний аналіз. Держава та регіони. Серія: Право, 1 (51), 36–41.
Воротняк, Й., Зінько, В., Коваль, М., & Андрушко, В. (2002). Економічні засади у Святому Письмі. Науковий вісник Український державний лісотехнічний університет, 12.6, 96–99.
Григоренко, І. (2017). Біблія в українському літературному дискурсі. Науковий часопис НПУ ім. М. П. Драгоманова. Серія 8. Філологічні науки (мовознавство і літературознавство), 7, 200–206.
Енцикліки Папи Івана Павла ІІ (1982). Рим: Вид-во оо. Василіян.
Леон-Дюфура, К. (1996). Словник біблійного богослов’я (С. Мудрий, пер.). Львів.
Майка, Ю. (1994). Cоциальное учение католической церкви. Рим Люблин.
Святе Письмо Старого і Нового Завіту. (1963). Рим: Вид-во оо. Василіян.
Трофименко, М. (ред.). (2023). Сучасний розвиток державотворення та правотворення в Україні: проблеми теорії та практики [Modern development of state formation and law-making in Ukraine: problems of theory and practice]. Київ: МДУ.
Християнське розуміння держави. (2009). УГКЦ Храм Блаженного Миколая Чарнецького м. Золочів. https://charnetskyj.org.ua/articles/23-hrystyyanske-rozuminnya-derzhavy/.
Яртим, Н. В. (2011). Католицькі доктрини походження держави і права. Вісник Національного авіаційного університету. Філософія. Культурологія, 1, 151–155.