РЕЛІГІЙНА ВІРА ТА ЇЇ ВПЛИВ НА ФОРМУВАННЯ ПСИХОЕМОЦІЙНОГО СТАНУ ЛЮДИНИ В УМОВАХ АГРЕСІЇ

Автор(и)

  • Володимир Михайлович Благий Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича https://orcid.org/0009-0004-8371-5112

DOI:

https://doi.org/10.31392/cult.alm.2025.1.1

Ключові слова:

релігійна віра, психоемоційний стан, стрес, агресія, психологічна стійкість

Анотація

У статті досліджено взаємозв’язок між релігійною вірою та психоемоційним станом людини, зокрема в умовах підвищеної напруги та агресії. Виявлено, яким чином релігійні переконання та практики впливають на сприйняття людиною стресових ситуацій, формування її емоційних реакцій і поведінки в умовах конфліктів. Результати дослідження становлять новий підхід у розумінні взаємодії між релігією та психікою людини, а також розширюють знання про механізми, за допомогою яких релігія впливає на наше сприйняття світу і себе в ньому. Отримані дані можуть бути використані для розробки програм психологічної допомоги, спрямованих на використання релігійних ресурсів для подолання стресу й підвищення психологічної стійкості. На основі емпіричних досліджень і теоретичних розробок виявлено різноманітні механізми, за допомогою яких релігія впливає на сприйняття конфлікту, мотивацію до насильства та пошук сенсу в стражданнях. Розглядаються питання психологічної підтримки, духовного супроводу та міжрелігійного діалогу в контексті подолання конфліктів. Стаття досліджує, як релігійна віра може слугувати як ресурсом, так і бар’єром у процесі подолання наслідків агресії. На основі аналізу наукової літератури пропонуються практичні рекомендації для релігійних лідерів і психологів, спрямовані на ефективне використання релігійних ресурсів у процесі психосоціальної реабілітації постраждалих від конфліктів. Стаття набуває актуальності в сучасному світі, коли зростають збройні конфлікти, тероризм та інші форми насильства. Посттравматичний синдром, депресії, стани відчаю – усе це притаманне людям в умовах стресу. Саме віра допомагає подолати ці труднощі та формує стимул до життя, а церква залишається однією з провідних установ за рівнем довіри в суспільстві.

Посилання

Балух, В. (2003). Релігійні процеси як чинник формування духовності народу. Науковий вісник ЧНУ. Збірник наукових праць. Філософія. Чернівці. Вип. 163–164. С. 11–12.

Іванчіч, Т. (2018). Агіотерапія посттравматичного стресового розладу. Львів: Колесо. 233 с.

Колодний, А. (2005). Україна в її релігійних виявах. Монографія. Львів. 336 с.

Паращевин, М. (2022). Релігійні організації як агенти соціальних змін в Україні: монографія. За ред. Злобіної. Київ: Інститут соціології НАНУ. С. 156–204.

Пивоваров, Н. (2014). Проблема інтерпретації та операціоналізації термінів «релігія», «віра», «релігійність»: огляд наукових підходів. Український соціум. № 1. С. 44–55.

П’яста, Р. (2020). Групи взаємодопомоги. Середина темної ночі є початком нового дня. Душпастирство у кризових ситуаціях. Посібник для священників. Львів: Колесо. С. 140–155.

Релігієзнавчий словник (1996). За ред. А. Колодного і Б. Лобовика. Київ: Четверта хвиля, 1996. 392 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-03-27

Як цитувати

Благий, В. М. (2025). РЕЛІГІЙНА ВІРА ТА ЇЇ ВПЛИВ НА ФОРМУВАННЯ ПСИХОЕМОЦІЙНОГО СТАНУ ЛЮДИНИ В УМОВАХ АГРЕСІЇ. Культурологічний альманах, (1), 4–8. https://doi.org/10.31392/cult.alm.2025.1.1

Номер

Розділ

РЕЛІГІЄЗНАВСТВО