УКРАЇНСЬКА КУЛЬТУРНА ІДЕНТИЧНІСТЬ ЯК ОСНОВА НАЦІОНАЛЬНОЇ СТІЙКОСТІ ТА КУЛЬТУРНОЇ ПОЛІТИКИ
DOI:
https://doi.org/10.31392/cult.alm.2025.1.35Ключові слова:
українська культурна ідентичність, національна стійкість, резильєнтність, культурна політика, національна культура, війна, воєнний стан, національна єдність, цінності, архетип не ядро культуриАнотація
У статті аналізуються питання впливу української культурної ідентичності на національну стійкість (резильєнтність) і механізми культурної політики, які сприяють її зміцненню. Досліджено концепт культурної ідентичності як фундаментального елементу національного самовизначення та його вплив на соціальну згуртованість, державотворчі процеси й міжнародний імідж України. Визначено роль національної пам’яті у збереженні та трансформації культурної спадщини в умовах глобалізації та інформаційних викликів. Окрему увагу приділено впливу російської агресії на процеси самоідентифікації українців і посиленню національної свідомості в сучасних умовах. Розглянуто ключові напрями культурної політики України, спрямовані на підтримку та розвиток національної ідентичності, включно з популяризацією української мови, інтеграцією традицій у сучасний мистецький дискурс, а також заходами щодо збереження культурної спадщини. Наголошено на важливості стратегічного підходу до культури та культурної політики як інструменту забезпечення стійкості держави та її громадян перед зовнішніми та внутрішніми викликами, особливо в умовах російської військової агресії. Висвітлено взаємозв’язок між українською культурною ідентичністю та національною стійкістю, окреслюючи можливі шляхи зміцнення культурного потенціалу України в умовах сучасних викликів. За результатами проведеного дослідження з’ясовано, що вплив війни на процеси консолідації нації здійснюється через культуру, мову, традиції, символіку та ін. Доведено стратегічну важливість культурної політики для зміцнення суспільної єдності, протидії інформаційним загрозам та в процесах воєнного відновлення України. Національна стійкість або резильєнтність має не лише психологічний чи соціальний, а й вагомий культурологічний вимір, оскільки саме культура визначає, як суспільство адаптується до змін, реагує на виклики та ретранслює власну ідентичність наступним поколінням.
Посилання
Вінков, В. Ю. (2022). Безпекові аспекти розвитку ідентичності в умовах війни. Проблеми політичної психоло- гії. Вип. 12. С. 138–150.
Галуха, Л. Ю. (2024). Вплив історичних подій ХХ століття на формування національної ідентичності в Україні. Актуальні питання у сучасній науці. № 12 (30). С. 1156–1172.
Горінов, П., Драпушко, Р. (2022). Волонтерська діяльність в Україні: соціально-правове дослідження: моно- графія. Київ: Державний інститут сімейної та молодіжної політики. 240 с.
Демиденко, Н. (2024). Вплив національної культури на формування національної ідентичності у глобалізо- ваному світі. Міжнародна та національна безпека: теоретичні і прикладні аспекти: матеріали VІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Дніпро, 15 бер. 2024 р.); у 2 ч. Дніпро: ДДУВС. Ч. ІІ. С. 699–701.
Зливков, В., Лукомська, С. (2023). Нариси з історії становлення мілітарної ідентичності українців: монографія. Київ – Ніжин: Видавець «ПП Лисенко М. М.».140 с.
Кирилюк, О. (2020). Символічна креативність та соціальна естафета як чинники української національної резистенції. Філософія та гуманізм. Вип. 2 (12). 45. С. 45–55.
Ковтун, М., Горінов, П. (2024). Політичні ідентичності ветеранських організацій в сучасній Україні: теоре- тичні та практичні аспекти. Наукові праці Міжрегіональної академії управління персоналом. Політичні науки та публічне управління. Випуск 3 (75). С. 29–35.
Козловець, М. А. (2009). Феномен національної ідентичності: виклики глобалізації: монографія. Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка. 558 с.
Корольчук, О. Л. (2020). До питання національної ідентичності як фактору формування культури національної резільєнтності. InterConf. Scientific research in XXI century. С. 114–118.
Опанасюк, Т. А., Кузьма, Т. М. (2024). Російсько-українська війна як каталізатор національної ідентичності: історичний та сучасний контекст. Вісник науки і освіти. № 7 (5). С. 1433–1445.
Поліщук, Р. М. (2017). Культурна ідентичність як субстанційний чинник формування світогляду українського народу в епоху глобалізації: автореф. канд. філос. наук. Львів. 22 с.
Резнікова, О. О. (2022). Національна стійкість в умовах мінливого безпекового середовища: монографія. Київ: НІСД. 532 с.
Руденко, Ю. Ю. (2020). Консолідаційна модель національної ідентичності: від теорії суверенітету до теорії політичної модернізації: монографія. Київ: «Видавництво Людмила». 364 с.
Русул, О. В. (2013). Поняття «етнічна», «культурна ідентичність», «національний менталітет» у соціально- філософському дискурсі. Вісник Дніпропетровського університету. Т. 21. Вип. 23 (4). С. 244–250.
Скотна, Н., Стець, В. (2012). Особливості етнічної і національної ідентичності. Молодь і ринок. № 8 (91). С. 6–9. Термінологічний словник-довідник у сфері національної стійкості (2024). [Упорядники: О.О. Резнікова, К.Є. Войтовський]. Київ: НІСД. 80 с. https://doi.org/10.53679/NISS-book.2024.01.
Федотова, О. О., Галуха, Л. Ю., Верезомська, С. Ж. (2024). Щодо формування української національної іден- тичності під впливом історичних подій ХХ століття. Вісник гуманітарних наук. № 1. URL: https://h-visnyk.com.ua/ index.php/home/article/view/3/3.
Фещенко, І. О. (2024). Історичні маніпуляції як інструмент нівелювання української ідентичності крізь призму російсько-української війни. Вісник науки і освіти. № 10 (28). С. 1575–1583.